5 places you absolutely must see in New York City.

Of course, there are plenty of other places that are worth of seeing in New York City, but today’s post will be only about 5 for me the best places in New York you should not miss. At each point I would like to write about my experience, why this place is for me one of the best.

1. Central Park

Spring, summer, autumn or winter. Central Park is absolutely amazing in every season. There is not a better place if you need a relax from the bustle of the city stroll and watch the passing carriages with horses or just lie on the grass and watch the people around. There are a lot of places in Central Park I absolutely love. My favorite places are the Bethesda Terrace, The Loeb Boathouse, a statue of Alice in Wonderland and the Belvedere Castle. In autumn, trees in the park are magically colored. In the winter, you can skate in the icerink and admire the snow-covered Central Park. It is absolutely a lovely place.

New York New York

2. Times Square

Conversely, if you want to enjoy the bustle of the city, Times Square is the right place for you. Large billboards, neon signs, thousands of people, a lot of people in funny masks, horns of yellow cabs, music and scream. So this is the Times Square. I don’t know why, but sometimes I feel the energy there, but sometimes if there’s really crowded, it can cost you more energy then you think because if you are in the crowd of people it might not be pleasant to push people over and over. But after all, you must see this place. Thanks to neon commercials it seems to be dazzling.

New York New York

3. Empire State Building

The building, from which you can see almost every corner of this huge city. When I was upstairs, I unfortunately didn’t have a nice weather. It was rainy, incredibly windy and pretty foggy, but visibility was quite acceptable. Of course, the next day was absolutely beautiful weather! As a rule of thumb! To the 80th floor, we used the elevator ride with a friend Lucie and the rest we ran out on foot. Out of breath we finally climbed the six floors to lost our breath again. My friend suffers from mild claustrophobia, but it was ultimately for the absolutely wonderful experience!

http://www.esbnyc.com/

New York New York

4. Brooklyn Bridge

There is nothing like Brooklyn Bridge in New York for me! I even put a picture of it on my debit card when I moved to America! There is nothing nicer than walking over the Bridge. I like to start on Manhattan’s side and go toward to Brooklyn and then sit on a bench in the park just below the Brooklyn Bridge, because there is the most beautiful view of the breathtaking New York skyline!

New York New York

5. Grand Central Terminal

I just love this place! Every time I went to New York by train, the main hall was the first place I saw in New York and it was always absolutely wonderful start. At the main hall on the ceiling is a magnificent constellations and from my own experience there is nothing better than see it out of the floor and therefore you should lie on it and watch it as the real stars! We did it my last day in New York with my friend Matt and I will never ever forget this experience, because it was just beautiful. Everyone thinks that people will look at them and think they are silly, but the truth is that while we watched that ceiling, people started to follow us and we all lied there and had our heads right in the clouds.

New York

5 míst, které rozhodně musíte vidět v New Yorku.

V New Yorku je samozřejmě ještě spousta dalších míst, které stojí za to vidět, ale dnešní příspěvek bude pouze o 5 pro mě nejlepších míst, které si v New Yorku nesmíte nechat ujít. Ke každému místu bych ráda napsala svůj zážitek, proč právě tohle místo je pro mě jedno z nejlepších.

1. Central Park

Jaro, léto, podzim nebo zima. V každém ročním období je Central Park naprosto úžasný. Není nic lepšího než si odpočinout od ruchu velkoměsta procházkou a sledovat třeba projíždějící kočáry s koněma nebo si jen tak lehnout do trávy a pozorovat lidi okolo sebe. V Central parku je spousta úžasných míst, které naprosto miluji.  Má nejoblíbenější místa jsou Bethesda Terrace, The Loeb Boathouse, socha Alenky z říše divů a Belvedere Castle.  Na podzim jsou stromy v parku naprosto kouzelně zbarvené. V zimě si pak člověk může třeba zabruslit na kluzišti a obdivovat zasněžený Central Park. Je to naprosto obdivuhodné místo.

New York New York

2. Times Square

Naopak, jestli si chcete užít ruch města, Times Square je to pravé místo pro vás. Veliké billboardy, světelné reklamy, tisíce lidí, spousta lidí v zábavných maskách, klaksony žlutých taxíků, hudba a křik. Tak toto je Times Square. Nevím proč, ale z tohoto místa na mě proudí hrozně energie, ale kolikrát pokud je tam opravdu přelidněno, tak vám to energii spíše může ubírat, protože tlačit se davem lidí nemusí být zrovna příjemné. Ale přesto všechno, je tohle místo, které musíte vidět. Díky světelným reklamám se zdá Times Square oslňujícím.

New York New York

3. Empire State Building

Budova, z které vidíte snad každý kout tohoto obrovského města. Když jsem byla nahoře, bohužel mě zrovna nepřálo počasí pršelo, neskutečně foukaloa byla pěkná mlha, ale viditelnost byla celkem přijatelná. Samozřejmě, druhý den byla naprosto nádherně! Jak na potvoru! Do 80. patra jsme se svezly s kamarádkou Lucií výtahem a zbytek jsme došly pěšky. Udejchané jsme konečně dolezly těch 6 pater a ztratily jsme dech. Na to, že moje kamarádka trpí lehkou klaustrofóbií, byl to nakonec pro ní naprosto skvělý zážitek a pro mě taky!

http://www.esbnyc.com/

New York New York New York

4. Brooklynský most

Pro mě neexistuje víc Newyorská věc než je Brooklynský most! Dokonce jsem si ho nechala dát jako obrázek na mojí debitní kartu, když jsem se stěhovala do Ameriky! Není hezčí procházky než po Brooklynském mostu. ráda začínám na Manhattonské straně a končím na Brooklynské v parku přesně pod Brooklynským mostem, protože tam je ten nejkrásnější výhled na dechberoucí panorama New Yorku!

New York New York

5. Grand Central Terminal

Tohle místo prostě miluji! Pokaždé když jsem jela do New Yorku vlakem byla hlavní hala to první co jsem z New Yorku viděla a byla to naprostá nádhera. V hlavní hale je totiž na stropě vyobrazeno nádherné souhvězdí a z vlastní zkušenosti není nic lepšího než se na něj podívat ze země a tím myslím lehnout si nazem a koukat na něj jako na opravdové hvězdy! My jsme tohle udělali můj poslední den v New Yorku s mým kamarádem Mattem a tento zážitek nikdy nezapomenu, protože to bylo prostě nádherné. Každý si myslí, že na něj lidi budou blbě koukat, ale pravdou je to, že sice koukali, ale po chvíli se k nám začali ostatní lidé přidávat a tak jsme tam tak leželi a měli hlavu v oblacích.

New York New York